BMW M3 Competition M xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 10,7–10,5; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 242–239
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
Modelele BMW Seria 3 Touring M combină performanța sportivă cu designul M remarcabil și caracterul practic al condusului de zi cu zi. Toate detaliile importante ale modelelor BMW M3 Competition Touring, BMW M340i xDrive Touring și BMW M340d xDrive Touring.
|
BMW M3 Competition M xDrive Touring
|
|
|---|---|
|
Putere maximă |
390 kW (530 CP) |
|
Cuplu maxim |
650 Nm |
|
0-100 km/h² |
3,6 sec. (3,3 sec.) |
|
Vmax |
250 km/h |
BMW M3 Competition M xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 10,7–10,5; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 242–239
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M3 Competition M xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 10,7–10,5; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 242–239
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M340i xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 7,8–7,3; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 176–165
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M340d xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 6,6–6,1; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 173–161
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M3 Competition M xDrive Touring
BMW M3 Competition M xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 10,7–10,5; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 242–239
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M340i xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 7,8–7,3; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 176–165
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
BMW M340d xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 6,6–6,1; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 173–161
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.
Mențiuni legale.
BMW M3 Competition M xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 10,7–10,5; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 242–239
BMW M340i xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 7,8–7,3; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 176–165
BMW M340d xDrive Touring: consum de combustibil, combinat WLTP în l/100 km: 6,6–6,1; emisii CO₂, combinat WLTP în g/km: 173–161
¹ Proprietățile specifice ale materialului pot cauza zgomote de funcționare mai mari când frânezi, de exemplu, după perioade mai lungi de frânare ușoară sau chiar înainte de a opri în condiții de carosabil umed.
Efectul negativ al sării de pe șosea și al umezelii, de exemplu după folosirea unei spălătorii auto, roua de peste noapte, condusul pe ploaie etc., poate face ca efectul de frânare să se asemene cu cel al unui sistem de frânare convențional.
Această putere de frânare scăzută poate fi compensată prin aplicarea unei presiuni mai mari asupra pedalei.
² Valoare în paranteze corectată prin eliminarea efectului de „rollout”: Cu această metodă alternativă de măsurare, cronometrul pornește abia după ce automobilul părăsește bariera optică. Distanța care nu este inclusă în acest calcul („Rollout”) este de 1 foot = 30,48 cm.
³ Compus dintr-un motor cu ardere internă de 280 kW și un motor electric 9 kW.
Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP.
Valorile reale depind de diverși factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condițiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiționat), anvelope, starea bateriei.
Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.
Datele oficiale privind consumul de combustibil, emisiile de CO₂, consumul de energie electrică și autonomia electrică au fost stabilite în conformitate cu procedura de măsurare prevăzută de legislația aplicabilă și respectă versiunea în vigoare a Regulamentului (CE) 2007/715 și a Regulamentului (UE) 2017/1151. Pentru autonomie, valorile determinate conform WLTP pot varia în funcție de echipamentele opționale disponibile (în acest caz pe piața din România). Pentru automobilele cu omologare de tip nouă începând cu 1 ianuarie 2021, sunt disponibile doar valorile oficiale conform WLTP. În plus, începând cu 1 ianuarie 2023, valorile NEDC nu mai sunt incluse în certificatele de conformitate, potrivit Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2022/195.