Site-ul nu este complet disponibil momentan.

Instrumentul nostru pentru gestionarea permisiunilor dvs. să utilizăm cookie-uri este offline temporar. Prin urmare, pot lipsi unele funcționalități care necesită consimțământul dvs. să utilizăm cookie-uri.

THE

M4

BMW M

MODELELE BMW SERIA 4 CABRIOLET M.

 

BMW M4 Competition M xDrive Convertible: Consum de combustibil mixt (WLTP) în l/100 km: -; Emisii medii de CO2 (WLTP) în g/km: 0

Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.

DATE TEHNICE PENTRU MODELELE BMW SERIA 4 CABRIOLET M.

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Tip motorizare

          Benzină

          Putere în kW (CP)

          390 (530)

          Cuplu în Nm

          650

          Transmisie

          8 viteze, automată

          Tren de rulare

          Tracţiune integrală

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Cilindri

          6

          Cilindree în cm³

          2.993

          Putere nominală în kW (CP)/1/min

          390 (530) / 6.250

          Cuplu nominal în Nm/1/min

          650 / 2.750 - 5.730

          Acceleraţie 0 – 100 km/h, în sec.

          3,7

          Acceleraţie 0 – 100 km/h după ce maşina s-a pus în mişcare, exprimată în sec.

          3,4

          placeholder

          Valoare corectată prin eliminarea efectului de „rollout”: Cu această metodă alternativă de măsurare, cronometrul porneşte abia după ce vehiculul părăseşte bariera optică. Astfel, distanţa care nu este luată în considerare („rollout”) este 1 foot = 30,48 cm.

          Viteză maximă, în km/h

          250

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Datele oficiale cu privire la consumul de combustibil, emisiile de CO₂, consumul de energie electrică și autonomia electrică au fost stabilite în conformitate cu procedura de măsurare prescrisă și respectă versiunea în vigoare Regulamentului (CE) 715/2007 și a Regulamentului (UE) 1151/2017. Pentru autonomie, datele determinate conform WLTP iau în considerare orice echipamente opționale (disponibile în acest caz pe piața din Germania). Pentru automobilele care au fost nou aprobate ca tip începând cu 1 ianuarie 2021, există doar datele oficiale conform WLTP. În plus, valorile NEDC sunt șterse din certificatele de conformitate începând cu 1 ianuarie 2023 conform Regulamentului UE 195/2022.

          Emisii de CO₂, combinat (WLTP) în g/km

          0

          Zgomot de rulare în dB(A)

          72

          placeholder

          Valorile măsurate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 51/Regulamentul (UE) nr. 540/2014 sunt rotunjite.

          Nivel de zgomot la staţionare în dB(A)/1 min

          89 / 3.750

          placeholder

          Valorile măsurate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 51/Regulamentul (UE) nr. 540/2014 sunt rotunjite.

          BMW M4 Competition M xDrive Convertible
          4.801 mm
          BMW M4 Competition M xDrive Convertible
          1.887 mm
          BMW M4 Competition M xDrive Convertible
          1.399 mm

          Lungime în mm

          4.801

          Lăţime în mm

          1.887

          Înălţime în mm

          1.399

          Lăţime inclusiv oglinzi (conducător auto/partea pasagerului) în mm

          2.081

          Distanţa între axe în mm

          2.857

          Masă proprie automobil în kg

          placeholder

          Greutatea fără sarcină (UE) se referă la un automobil cu echipare standard şi nu include echipamente opţionale. Greutate fără sarcină include un rezervor plin 90% şi un conducător auto cu greutatea de 75 kg. Echipamentele opţionale pot afecta greutatea automobilului selectat, sarcina utilă şi viteza maximă dacă echipamentul selectat are un impact asupra aerodinamicii automobilului.

          2.000

          Masă brută permisă în kg

          2.345

          Sarcină utilă în kg

          420

          Capacitate portbagaj în l

          385

          Capacitate rezervor în l

          59

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Tip motorizare

          Benzină – 48 Volţi Mild-Hybrid

          Putere în kW (CP)

          288 (392)

          placeholder

          Compus din motor cu combustie (valoare nominală specificată) şi motor electric (până la valoarea nominală specificată).

          Cuplu în Nm

          540

          Transmisie

          8 viteze, automată

          Tren de rulare

          Tracţiune integrală

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Cilindri

          6

          Cilindree în cm³

          2.998

          Putere nominală în kW (CP)/1/min

          280 (381) / 5.200 - 6.250

          Cuplu nominal în Nm/1/min

          540 / 1.900 - 4.800

          Putere (Nominală)/putere-30-minute în kW (CP)

          9 (12) / -

          Cuplu (nominal) în Nm

          200

          Acceleraţie 0 – 100 km/h, în sec.

          4,8

          Viteză maximă, în km/h

          250

          placeholder

          Datele de performanţă ale motoarelor pe benzină se aplică automobilelor care utilizează combustibil cu cifra octanică de 98. Datele privind consumul de combustibil se aplică automobilelor care utilizează combustibili de referinţă în conformitate cu Regulamentul UE 1151/2017. De asemenea, poate fi utilizată benzină fără plumb cu cifra octanică de 91 şi mai mult, cu un conţinut maxim de etanol de 25% (E25). BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 95. Pentru maşinile de înaltă performanţă, BMW recomandă combustibil cu cifra octanică de 98.

          Datele oficiale cu privire la consumul de combustibil, emisiile de CO₂, consumul de energie electrică și autonomia electrică au fost stabilite în conformitate cu procedura de măsurare prescrisă și respectă versiunea în vigoare Regulamentului (CE) 715/2007 și a Regulamentului (UE) 1151/2017. Pentru autonomie, datele determinate conform WLTP iau în considerare orice echipamente opționale (disponibile în acest caz pe piața din Germania). Pentru automobilele care au fost nou aprobate ca tip începând cu 1 ianuarie 2021, există doar datele oficiale conform WLTP. În plus, valorile NEDC sunt șterse din certificatele de conformitate începând cu 1 ianuarie 2023 conform Regulamentului UE 195/2022.

          Consum de combustibil, combinat (WLTP) în l/100 km

          7,7–7,2

          Emisii de CO₂, combinat (WLTP) în g/km

          176–164

          Zgomot de rulare în dB(A)

          66

          placeholder

          Valorile măsurate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 51/Regulamentul (UE) nr. 540/2014 sunt rotunjite.

          Nivel de zgomot la staţionare în dB(A)/1 min

          86 / 3.750

          placeholder

          Valorile măsurate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 51/Regulamentul (UE) nr. 540/2014 sunt rotunjite.

          placeholder

          Performanţele de încărcare depind de starea încărcării, temperatura ambientală, profilul individual de a conduce şi de utilizarea consumatorilor auxiliari. Intervalele de autonomie prezentate au la bază condiţiile optime WLTP. Timpii de încărcare se aplică pentru o temperatură ambientală de 23 de grade Celsius după o călătorie şi pot diferi în funcţie de comportamentul de utilizare

          Capacitate baterie în kWh

          0,4

          BMW M440i xDrive Convertible
          4.770 mm
          BMW M440i xDrive Convertible
          1.852 mm
          BMW M440i xDrive Convertible
          1.394 mm

          Lungime în mm

          4.770

          Lăţime în mm

          1.852

          Înălţime în mm

          1.394

          Lăţime inclusiv oglinzi (conducător auto/partea pasagerului) în mm

          2.081

          Distanţa între axe în mm

          2.851

          Masă proprie automobil în kg

          placeholder

          Greutatea fără sarcină (UE) se referă la un automobil cu echipare standard şi nu include echipamente opţionale. Greutate fără sarcină include un rezervor plin 90% şi un conducător auto cu greutatea de 75 kg. Echipamentele opţionale pot afecta greutatea automobilului selectat, sarcina utilă şi viteza maximă dacă echipamentul selectat are un impact asupra aerodinamicii automobilului.

          2.000

          Masă brută permisă în kg

          2.410

          Sarcină utilă în kg

          485

          Masă remorcabilă cu frână, la pante cu înclinaţie de până la 12%/ descărcare bară de remorcare în kg

          placeholder

          Sarcina remorcii depinde de opţiunile automobilului

          1.800 / 75

          Capacitate portbagaj în l

          385

          Capacitate rezervor în l

          59

          ROŢI ŞI ANVELOPE BMW.

          Supunem anvelopele automobilelor noastre la teste stricte cu până la 50 de criterii diferite privind calitatea – semnificativ mai mult decât este necesar conform regulamentului uniform de etichetare a anvelopelor, care se aplică în întreaga Europă. Aici vei găsi toate informaţiile despre proprietăţile anvelopelor utilizate de BMW.

          Consum de combustibil şi emisii de CO₂.

          BMW M4 Competition M xDrive Convertible: Consum de combustibil mixt (WLTP) în l/100 km: -; Emisii medii de CO2 (WLTP) în g/km: 0

          BMW M440i xDrive Cabrio: Consum de combustibil mixt (WLTP) în l/100 km: 8,6–8,1; Emisii medii de CO2 (WLTP) în g/km: 193–182

          BMW M440d xDrive Convertible: Consum de combustibil mixt (WLTP) în l/100 km: 6,8–6,4; Emisii medii de CO2 (WLTP) în g/km: 178–167

           

          Valorile indicate se bazează pe procedura obligatorie de măsurare WLTP. Valorile reale depind de diverşi factori, cum ar fi greutatea încărcăturii, stilul de condus, traseul, condiţiile meteorologice, consumul electric auxiliar (inclusiv aer condiţionat), anvelope, starea bateriei.